2008. október 31., péntek

A webkettő és én, vallomás, kiteregetés

Ez a post furcsa lesz, formázott, kiemelés van benne, gyakorlatilag előtört belőlem a népnevelő egy szívemnek kedves témától. Mert amíg azt írja nekem hogy egyetlen címlistámon szereplő ember se használ feedet (oké, readert), meg valószínű személyre szabható honlapokat, ilyesmi, addig talán van itt is keresnivalója, mert ezeknek lehet értelme. Elmesélem hogy énmithogy, ami messze nem rendezett és olajozott, de akár az is lehetne, és még így is hasznosám.

Sőt, még szómagyarázatot is írok, e. Szóvalhogy. Mi az a feed mondjuk. A folyamatosan frissített (vagy elvben folyamatosan frissíthető) oldalakon egy csomó új, friss, ropogós tartalom van, ámde amíg be nem pötyögjük a címet, addig ez nem derül ki, ráadául lehet hogy naponta többször is hiába nézegetjük, merthogy a világlustája bizony még mindig nem írt, hiába ígérgeti. Ez volt régen. Aztán mivel nem volt kényelmes egy bizonyos oldalszám fölött, próbálták kiküszöbölni mindenfélével, hírlevélként köremailben szétküldve akár a hírt hogy frissült, akár magát a cikket. Nos a feed az erre jó, hogy nagyon egyszerűen kiváltja az ilyesmiket. Kell hozzá egy program/alkalmazás/cucc ami képes kezelni a feedeket, amik a különböző beállított oldalakon megjelenő friss tartalmak. Google reader (elnézést, ezt használom, azért erről írok, nem mondom hogy legjobb volna, sosemis teszteltem másikakkal, mert felállítani a rendszert kicsit munka, csak utána jön a láblógatás, éshamáregyszer az megvan, akkor lusta vagyok csak próbálásért szerelni) pl. browserben fut, és egy személyreszabott oldalon összegyűjti hogy melyik beállított oldalon jelent meg új cikk, amit az oldal felkeresése nélkül rögtön el is lehet ott olvasni (ha a teljes cikk megy a feedbe. Ha csak az eleje kedvcsinálónak, akkor tovább kell klikkelni azért). Az olvasatlan cikkek számát kiírja, alapban csak azokat jeleníti meg, de a teljes tartalom kereshető remekül, mindent lehet címkézni, érdekes tartalmakat becsillagozni, külön elérhető honlapon tartalmakat megosztani, báár azt hiszem hogy az így kapott oldalnak nincs olyan feedje amire fel lehetne iratkozni, pedig nekem erős hitem hogy a következő nagyonfontos dolog az a követhetővé válás lesz. (Erről azért egykét mondatot csak muszáj, ez az új mániám, annyira követhetetlen és beláthatatlan információrengeteg van báármiről, hogy egyrészt egyre konzervatívabban keresünk/nézünk utána akárminek - megszokott keresők, hírportálok, wiki, ilyesmi -, másrészt szerintem lassan ki fog alakulni emellett vagy talán részben helyett is egy olyan szakértői réteg, akik az adott témával foglalkozó lapokat mélyen ismerik, és egyfajta szűrőként egy külön lapra gyűjtik össze a valóban fontos, újszerű tartalmakat valószínűleg rendszerezetten, és egy ember követésével, hogy mit olvasott amit fontosnak is tart, milyen összefoglalókat ír, elvileg nem lenne szükség arra hogy mindenki könyékig túrjon a blogokba, ésmégis működhetnék, megkapnánk a téma velejét és egy csomagot hogy hol érdemes továbbkeresgélni ha többre vágyunk. talán. de van már erre persze ezer kezdeményezés, amikor mondjuk readerben hirdetik hogy fel lehet íratkozni azokra a feedekre, amiket Obama tanácsadója követ).

Ha rendes ember lennék, akkor rendberaknám végre a readeremet, mert annyi feed van hogy folyamatost ezernél több az olvasatlan cikk már jóideje, meg el kéne dönteni hogy mik azok a tényleg gyorsan változó-fontos-ilyesmi lapok amik kellenek a kezdőlapok közé, addig rendben hogy van igoogle (visszatérünk rá), magyarnak az Index, oxfordinak a Daily Info (ha pécsen vagyok akkor meg Pécsinapilap - ezek eléggé minimál cuccok, de napi program, helyi hírek ilyesmi megvan benne, arra jó), és itt kerülök bajba, hogy angol általános lap, ami lehetőleg nem offline lap online kiadása (most olyanok vannak egy rakással beállítva - Guardian, Times, Independent - mert még nem nézegettem végig őket hogy melyiket érdemes leginkább meg milyen felépítésük van ilyesmi), tulajdonképp itt is az ilyen standard angol kezdőlapot keresem, hogy mivel indul a brittek napja a tejesteán kívül, ez volna a kérdés, csak nemtudom hol kell megkérdezni, biztos lehet ugyanis. Rendes újságok netes kiadásai meg jók, szépek, kellenek, de szerintem máshogy működnek a weben mint az eredetileg odatervezettek, és valahogy az gördülékenyebb meg átláthatóbb amit nem nyomtatnak ki. Tudom, prosztó dolog hogy köpök az onlinekiadásokra, ezvan. És meggyőzhető is vagyok, meg tesztelek rendületlenül. Mindegy. Meg talán be kéne rakni a blogot kezdőlapok közé akkor talán nem felejteném el annyi ideig írni. mittomén.

Ha kezdőlapok megvannak, akkor kell még az, hogy google toolbar (igen, eladtam a lelkemet a googlenek, minden adatom ott van neki, de cserébe tök működik, releváns találatokat ad, még a nyomorult adsense hirdetések között is volt amire már rákattintottam, pedig nem szoktam reflexből klikkolni a villogó cuccokra). A toolbar az jó és kedves dolog mert ha van olyan oldal amit rendszeresen használsz valami miatt, szolgáltatásszinten, hogy fordít, zenét ad, akármi, és kéznél kell legyen egy másodperc alatt, akkor azon a lapon valami keresőmezőre jobbklikkel rányomva a menüben alul be lehet azt kattintani hogy egyéni keresés generálása, és lesz egy teljesen saját gombod a rendszerbe építve, ami rögvest odavisz és nagyon kis helyet foglal, ilyen pici ikon, elfér belőle egy rakás, nálam van gmail, reader, google maps, youtube (amikor a kétéves beteper a szobába és köszönés helyett elsorolja hogy Vau-vau, háp-háp, nyihaha, röfröf, miaú! majd letottyan a gép elé és szemrehányóan néz hogy még mindig mást csinálok, akkor jól jön a gyorsgomb, de tényleg), a Mindmegette receptkeresője (hasonló okokból, ha az apróbbik elaludt akkor van kb egy órám készletfelméréssel-receptkereséssel-előkészítéssel-főzéssel. nem mondom hogy mindig gasztronómiai csodákat csinálok, de nagyjából ehető, ilyen szintidővel szerintem ez korrekt), szótárak (Sztaki, Merriam-Webster, The Free Dictionary, Urban Dictionary), Wikipedia, meg pár ilyen online rádió meg zenedolog, hogyha egyszer annyi időm lesz vagy eszembejutna (amúgy ezek Last.fm, Deezer, AOL radio, BBC iPlayer). Ja, és persze ezekkel ki lehet hagyni pár lépést kereséskor, mondjuk böngészés közben kurzorral kijelölve egy ismeretlen nevet nem kell elmenni a wikipedia lapjára, bemásolni a keresőmezőbe, stb, hanem csak a kijelölés után rányomni a wikipedia gombra és rögtön a találati oldalt adja meg.

Visszakanyarodván iGooglere, ott első fülecskén a személyes cuccok vannak, gmail, google calendar, google talk, picasa albumomból képek, meg teendőlista amit mindig elfelejtek feltölteni. Van még hasznos feliratú fülecske, ha arra átlapozok akkor egy helyen van térkép, helyi időjárásjelentés, valutaváltó, szótár, wikipedia, angol útvonaltervező vasútra, effélék. Van egy időelbaszó fül is sajnos, ilyet nem kéne építenem, enélkül is remekelek benne, félperces játékok amiknek nincsen semmi célja és órákon át lehet zombiként kattintgatni, napi Douglas Adams idézet amiből szerintem már mindegyiket legalább tízszer olvastam, meg ilyen hülyeségek, és akkor jön a komoly tartalom ameddig csak ritkán jutok el, hogy külföldi hírek - magyar hírek - IT - Gazdaság (ha már itt körülöttem mindenki közgazdász vagy efféle) - Tudomány (ez tökjó, mindig lenyűgözött/szórakoztatott az új fejlesztésekről olvasás, nagyonfelszínenmaradva lelkesedek értük, megszállott spidronrajongó vagyok és hűdeszeretnék egy gömböcöt élőben látni, effélék) - London (közlekedéstervező, Time Out ajánló, helyi hírek-időjárás-blogok, metrótérkép, stb). A baj az, hogy egyrészt teleraktam mindenfélével amit nem is olvasok de törölni az olyan durva lépés lenne, meg hogy csak a már megcsináltak között nézelődtem főleg, ahelyett, hogy jól azokat az oldalakat pakoltam volna bele amik tényleg hasznosak lennének ilyen formában (meg kell tanulni hogyan lehet belepasszintani feedeket iGooglebe, az a jó hogy a nagytestvér ebben is jófej, ad egy csomó ingyen szakkönyvet hogy így programozz magadnak jóságokat, okoska, azért az nem volna nagyon rossz hogyha sokan tudnák megcsinálni pofásra-kényelmesre a neten is azt ahol mászkálnak). Merthogy. Mostjönafontos. Amiből nem nagy baj, ha kihagyom egy hétig az újdonságokat, és nincs olyan vágyam hogy visszaolvassam a kimaradottakat, arra ez a jó. Átnézni hogy aznap mi volt érdekes meg hír, címeket végigfutva a fontosakat megolvasni, a többiről meg tudni hogy van, erre volna ez remek. Amikor valamit szorosan kell követni, és mindent olvasni belőle, akkor jön a reader.

Google readerbe azokat az oldalakat érdemes belerakni, ami fontos tartalom, meg mondjuk ahol rendszeresen nagyobblélegzetű dolgok vannak, erre nincs mindig idő hogy tényleg odafigyelve végigolvassa az ember, itt meg olvasatlannak jelölve kivárja a dolgot, nem felejtődik el így. Nekem ez most tiszta rendetlen, tele van olyan oldakkal, amiket valamikor találtam és azóta kiderült hogy nem frissülnek egyáltalán, de nem akarom törölni merthogy előbb akkor ami van belőle legalább azt el kéne olvasni, viszont arra nem ez volna jó hogy itt tároljam a címet, szóval át kéne rendezni, talán valami social bookmarking oldalra vagy tudomisén (iigen, az is lesz mindjárt). Aztán. Vannak ismerősök blogjai, meg ilyen kis napi viccesek, Homár, Napirajz, képregények, ezeket le lehet tekerni egy perc alatt, kevés időt vesz el és mókás. Beállítottam még egy csomó komoly/érdekes blogot, mondjuk ilyen MediQ, KönyvesBlog, Onlinemarketing, Hungarian Spectrum, millió gasztroblog, streetfashion blogok mert azokon annnyira jó képek vannak néha hogy öröm nézni, Khívától keletre (lezárult már sajnos, visszaolvasandó ha eddig nem), meg még kismillió dolog amiket elég összevissza olvasok vagy nemolvasok hangulattól függően, van egy blokk amit stabilan naponta csekkolok, a többi meg várja hogy mikor kerül rá sor, meg kéne nyírni itt is azért hogy mi maradjon benne, emberibb lenne talán kevesebb, ténylegolvasott bloggal feltöltve, majdegyszerhogy.

Most már majdnem vége, csak egyet ragozok még, hogy social bookmarking, az eddigiek mellé kell egy olyan dolog ahol nem a frissülő oldalakat lehet betárazni és várni a következő adag finomságot, hanem hogy ami jónak találtatott cikk, azt miképpen lehetne szépen rendszerezve, visszakereshetően, megoszthatóan eltárolni, erre jó nagyon a közösségi építésű dolog, én most delicious-t kezdtem el, itt az oldalakat címkézheted, nézheted hogy mások milyen címkéket adtak neki, hányan mentették le maguknak az adott cikket, keresni lehet címke, felhasználó, téma, bármi alapján, azokat az oldalakat kapod meg amit a legtöbben találtak fontosnak, ismerősöket követhetsz, fel lehet íratkozni egy kiválasztott felhasználó feedjére vagy egy címke alapján, és utóbbi nekem jólesz, mert ha adok a fontos, megosztanivágyott cikkeknek egy olyan címkét amit mások nem használnak, akkor ha annak a címkének a feedjét beépítem a blogra szerelt dobozba, akkor nemcsakhogy a postokat tudjátok olvasni, hanem azt is hogy szerintem mi érdekes (ez kifejezetten lustáknak jó, mert a delicious fejlesztett browser alá alkalmazást, és így bármilyen oldalt böngészés közben egy klikkeléssel rá tudok küldeni erre a feedre), és mivel mindenki más oldalakat nézeget, lehet hogy majd lesz benne újdonság, amit akár érdemes megolvasni, jobb lesz visszatérni a lapra mert ha nem is írok újat, de ajánlok helyette másét, nem zaklatok annyiszor mailben küldött linkekkel embereket, kék ég, napsütés, madárcsicser. Hát nem? (Sőt sőt, ezzel még sokkalta interaktívabb lehetne ám, mert ha a drága olvasók közül ment le valaki cikket a meghatározott címkével deliciousben, akkor az is rögvest helyet kap a blogon. Csodálatoshisz.)

3 megjegyzés:

vidak írta...

netvibes? szerintem rendezettebb mint a gugli...

mondhatatlan írta...

szerintem meg ugyanolyan mint a gugli, ha iGoogleről van szó, csak színes, az engem annyira nem fog feldobni, tartalommal meg ígyis-úgyis egyénileg kell telepakolni a lapokat..

vidak írta...

azigaz... feeder nélkül ki se tudnám élni igazán a webképregény-addikciómat...

 

Free Blog Counter